wtorek, 12 kwietnia 2011

Usuwanie drukarek przy użyciu rejestru

Podczas pracy z Windows XP oraz drukarkami, bardzo prawdopodobne, że natknęliście się na drukarkę sieciowa, której nie da się usunać, nie ważne co zrobisz czy z jakiego konta to robisz. Poniżej prezentuję kroki, które umożliwia usunięcie KAŻDEJ drukarki sieciowej z Windows XP korzystajac z rejestru - należy jednak pamiętać aby zalogowany użytkownik posiadał prawa administracyjne.

UWAGA: Niepoprawna edycja rejestru może spowodować spowolnienie działania systemu operacyjnego oraz może doprowadzić do uszkodzenia OS badź doprowadzenia do stanu uniemożliwiajacego normalny start.

Poniższa procedura ma zastosowanie tylko do drukarek sieciowych!

Krok 1. Zaloguj się na konto, które ma problemy z usunięciem drukarki. Jeśli to konto nie posiada uprawnień administracyjnych, sugeruję nadanie takowych na czas przeprowadzanej operacji (narzędzie regedit wymaga uprawnień administracyjnych; dodatkowo uprawnienia te potrzebne sa do restartu usług co w tej procedurze też będzie robione)

Krok 2. Uruchom edytor rejestru - można to zrobić poprzez menu Start -> Uruchom i wpisanie "regedit" a następnie Enter.

Krok 3. W edytorze rejestru, rozwiń Mój Komputer, a następnie nawiguj do następujacego klucza :
HKEY_CURRENT_USER>Printers>Connections

W tym miejscu powinieneś już widzieć drukarkę, której nie można normalnie usunać. Kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwie drukarki, a następnie wybierz "Usuń".

Drukarka natychmiastowo zniknie z listy zainstalowanych drukarek i faksów.

Jest jednak jeszcze jedno miejsce w rejestrze, z którego należy usunać dana drukarkę.

Nawiguj do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Print -> Providers -> LanMan Print Services -> Servers -> Printers

tu powinien być widoczny folder, nawiazujacy do nazwy serwera, który hostuje dana drukarkę.

Jeśli nie ma tu widocznych żadnych innych drukarek hostowanych przez ten serwer, możesz usunać folder tego print serwera. W innym przypadku, znajdź problematyczna drukarkę w folderze print serwera i ja usuń.

Aby zakończyć edycję rejestru, zamknij edytora rejestru oraz wykonaj restart systemu.

Po restarcie problematyczna drukarka nie powinna się już pojawić.

Pamiętaj jednak, że w przypadku większości zmian wprowadzanych ręcznie do rejestru, NALEŻY BYĆ BARDZO OSTROŻNYM co się kasuje, a co nie - źle wykonane zmiany moga sprawić, że Twój XP nie wystartuje badź ich wynikiem może być BSOD !!

Oryginał artykułu dostępny tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz